Ako prebehol Svetový deň sprievodcov 2017

V sobotu, 25. februára, sa v Košiciach už po štrnásty krát konali oslavy Svetového dňa sprievodcov cestovného ruchu. Tak ako po iné roky, aj tentoraz mali Košičania i návštevníci nášho krásneho mesta možnosť zúčastniť sa prehliadok zdarma.

Tie sa, tradične (aspoň po minulom roku), konali v dvoch časoch – o 10:00 a 13:00. Dovedna bolo prehliadok deväť, a to dokonca v troch jazykoch – slovenčine, angličtine a maďarčine.

Hoci presný počet účastníkov nie je známy, odhadujeme, že prišlo vyše dvesto ľudí, nielen vďaka atraktivite tém, ale aj prenádhernému slnečnému počasiu, ktoré definitívne ohlásilo príchod jari.

Po oficiálnom otvorení, ktoré uviedla PR manažérka Visit Košice Marika Duffeková, a spoločne s pánom riaditeľom Miloslavom Klímom poďakovali košickým sprievodcom za ich celoročnú prácu, sa informácií-chtiví diváci rozpŕchli po meste za témami, ktoré ich zaujímali.

SDS_2017_kvety
Výkonný riaditeľ Miloslav Klíma ďakuje sprievodcom

 

Najväčší záujem, ako po iné roky, zaznamenali prehliadky Najkrajšie skvosty Košíc, ktoré odhaľujú tajomstvá našich najkrajších pamiatok, a Židovské Košice, vďaka ktorým môžu návštevníci nahliadnuť nielen do dejín židovského národa ako takého od jeho počiatkov až po súčasnosť, ale aj do prenádhernej, novo zrekonštruovanej synagógy na Puškinovej ulici.

Ani o novinky nebola núdza – mladé sprievodkyne Dominika NazarejováBaška Vanická si pripravili úplne nové témy. Dominika priblížila všetkým fanúšikom stredoveku Remeslo katov v Košiciach, pričom Baška sa venovala Košickým legendám. Tie boli natoľko populárne, že Baška vďaka počtu ľudí a ich záujmu dokonca prišla o hlas, hoci podľa jej slov to stálo za to. Koniec koncov, prečítajte si sami:

„Bol to môj prvý Svetový deň sprievodcov a vybrala som si tému Košické legendy. Predovšetkým preto, lebo mám legendy a rozprávky veľmi rada, no rozhodne som nečakala takú účasť ako bola. A ani tak pozitívnu odozvu. Mala som veľmi veľa ľudí - ráno možno okolo tridsať, poobede ešte viac... A to som si nebrala mikrofón, veď načo! No ľudia boli nesmierne milí a pozitívni, dokonca som dostala poklonu, že „by som mohla robiť sprievodcu“.
Tento deň mi pripomenul, prečo mám rada túto prácu. Naučiť ľudí niečo zaujímavé o mojom (v mnohých prípadoch aj ich) rodnom meste je veľké privilégium. A často aj oni naučia niečo mňa a myslím, že tak by to malo byť.
Užila som si to plnými dúškami a napriek únave a stratenému hlasu sa teším na budúci rok.“

Baska_predstavenie_prehliadky
Baška Vanická predstavuje svoju prehliadku

 

Ani Dominika nešetrila chválou na podujatie, ani na svoju skupinku:

„Z celej akcie som mala veľmi dobrý pocit. V prvom rade - po dlhom čase vyšlo slnko (hoci to sa ovplyvniť nedá). Taktiež ma potešilo množstvo ľudí, ktorí prišli. Moju prehliadku o katoch si vybralo 23 ľudí rôznych vekových kategórií a všetci boli veľmi zvedaví a zaujímalo ich všetko, čo som hovorila. Odozva bola teda super.
Chcem sa poďakovať Visit Košice za možnosť urobiť takúto prehliadku a taktiež za kvety, ktoré som dostala od pána riaditeľa.“

Domca_tabulka
Dominika Nazarejová obklopená turistami

 

 

Mali sme aj jednu rekordženu, ktorá mala dokonca 3 a pol hodinovú prehliadku, a to našu sprievodkyňu Veroniku, ktorá mala prehliadku v anglickom jazyku:

"Myslím si, že sa tento rok podujatie vydarilo. Počasie nám doprialo, bolo slnečno a príjemne teplo takže aj vďaka tomu sme mali veľa záujemcov. Ja osobne som si vybrala prehliadku Old Town Walk v anglickom jazyku, ktorá bola zameraná na dôkladné preskúmanie starého mesta. Hoci som mala v skupine pomenej ľudí, milo ma prekvapil ich záujem o výklad a množstvo otázok, takže prehliadka trvala nakoniec vyše 3 hodiny."

Fotky z podujatia si môžete pozrieť nižšie v našej galérii. A ak ste Svetový deň sprievodcov tento rok nestihli, nezúfajte - o rok sa vrátime!