Kava, caj, cokolada

Tradične netradičná výstava KÁVA • ČAJ • ČOKOLÁDA 2017

Uplynulý víkend (18. a 19. marca) do Košíc opäť zavítal festival Káva, čaj, čokoláda - tradične / netradične. Po úspešných dvoch ročníkoch, ktorý sa u Košičanov stretol s veľkou obľubou, sa horné poschodie hotela Hilton opäť premenilo na raj labužníkov, kde si naozaj každý mohol prísť na svoje.

Dovedna 40 vystavovateľov, pražiarov, pralinkárov, čokolatiérov, či dovozcov exotických čajov predstavilo to najlepšie zo svojej ponuky. Návštevníci si mohli vyskúšať desiatky druhov čokolád z doslova všetkých kútov sveta i Slovenska, kávy jedinečnej chuti i orientálne čaje, ku ktorým nie je také jednoduché sa dostať - a to všetko za sprievodu fascinujúceho programu, ktorý zasvätil nadšencov týchto pochutín do tajov ich prípravy a konzumácie.

Cokolada

 

Sobota bola venovaná výlučne káve - návštevníci si mohli vypočuť o tom, ako si založiť a udržať úspešnú kaviarenskú prevádzku, ako rozoznať kvalitnú kávu i akú úlohu zohráva pri príprave ochutených káv domáci sirup. Udalosťou dňa sa však stala Latte Art Show - súťaž v maľovaní mliečnou penou do espressa. Práve počas nej sa ukázala tá najnetradičnejšia stránka kávy - a to tá umelecká.

V nedeľu si organizátori okrem kávy zobrali na paškál aj čaj a čokoládu. Prevádzkovateľ Halmi Café Jirko Karlík a prešovská čajova Božský oráč prezradili, v čom spočíva tajomstvo dobrého čaju, aké základné druhy čaju poznáme, či koľko rokov má najstarší kultivovaný čajovník (1200 rokov).

Na čokoládu si potom posvietil Ivan Klas zo spoločnosti Zeus Braun, ktorá sa venuje vzdelávaniu v oblasti cukrovinárstva a čokolatérie.

 

A aké dojmy sme mali my?

Rozhodne len tie najlepšie.

Nielenže nás príjemne prekvapila pokojná, pohodová atmosféra, ktorá k dobrej kávičke, čaju či čokoláde patrí, ale aj profesionálny prístup vystavovateľov a krásny dizajn stánkov, na ktorých sme mohli oči nechať.

Osobitne nás zaujali najmä baristi zo spoločnosti Štrbské presso (áno, čítate dobre), ktorej názov síce pripomína isté tatranské jazero, v skutočnosti je však jeho káva celoslovenská - jej zakladatelia totiž pochádzajú z východu, no sídlia v Bratislave.

Strbske presso

 

Ďalším zážitkom bol pre nás stánok Sofia, v ktorom si prišli na svoje najmä ľudia trpiaci laktózovou intoleranciou či celiakiou, alebo vôbec akýmikoľvek potravinovými poruchami. Koláčiky vyrobené iba z prírodných surovín nielenže vyzerali božsky, ale tak aj chutili. Veď posúďte sami ;).

Sofia

 

Najväčším prekvapením sa však pre nás stali kávové tabletky CoRE (Coffee ready to eat), ktoré nevymyslel nijaký vychýrený kávičkár, ale skôr študenti v núdzi (čiže tí, ktorí majú veľa učenia a málo času či energie) priamo z Košíc, a to z Gymnázia Poštová. Prírodná zmes, ktorá sa skladá z kvalitnej praženej kávy (100% Arabica), ryžového sirupu, sušeného mlieka a stévie v dnešnej uponáhľanej dobe poslúži rovnako dobre ako kvalitné presso.

"Kávu ponúkame v troch príchutiach - natural, karamel a kokos. Naším hlavným cieľom bolo vytvoriť produkt, ktorý by slúžil ako chutná náhrada kávy, a zároveň aby ušertil čas, z čoho vzniklo aj naše motto - Save time, love taste," prezradili nám autori.

Ak sa o nej chcete dozvedieť viac, môžete tak urobiť na oficiálnej webovej stránke www.assum.sk, alebo na Facebooku.

CoRE

 

Veríme, že ak ste festival tento rok vynechali, aspoň vďaka tomuto zhrnutiu ste si na ňom pochutnali. A ak ste sa ho, naopak, zúčastnili, odniesli ste si minimálne toľko úžasných zážitkov, ako my.