cs

Košice vstúpili do novodobých vinárskych dejín

Košice sú mestom, ktoré má lásku k vínu vpísanú vo svojich základoch. Už prví obyvatelia malej osady založenej na začiatku 13. storočia zvanej Villa Cassa sa živili vinohradníctvom. Ako mesto rástlo, rozširovali sa aj vinohrady v jeho okolí. Víno sa dokonca stalo tretím najdôležitejším zdrojom príjmov. Hoci v 19. storočí Košice o svoje vinohrady vďaka epidémii fyloxéry a peronospóry prišli, láska k vínku pretrvala. Nielen preto, že na Tokaji mali stále svoje vinice, ale aj preto, že Košičania si tento nápoj neprestali vážiť. Počas socializmu sa vyrábalo slávne víno Košický poklad, ktoré bolo známe po celom Československu.

cas

Všetky tieto udalosti položili základ historického momentu, ktorý sa 3. septembra 2017 navždy zapísal do košických vinárskych dejín. Vinárstvo Chateau GRAND BARI na kopci Pilíš na hone Malé Káty slávnostne odovzdalo 1 hektár svojich vinohradov mestu Košice. Primátor mesta Richard Raši oficiálne prijal tento 1 hektár za košický a Chateau GRAND BARI sa zaviazalo, že sa bude o vinohrady poctivo starať a vyrábať z neho iba košické víno CASSAVITA. Následne boli vinohrady posvätené kaplánom, aby sa viniču darilo. Napokon primátor mesta slávnostne odhalil tabuľku, ktorá označuje košické vinohrady.

cas

Napriek chladnému počasiu a riziku dažďa panovala medzi účastníkmi dobrá nálada. Po oficiálnej časti sme mali príležitosť ochutnať ďalšie vínka od Chateau GRAND BARI, užiť si krásnu ľudovú hudbu a vychutnať si malebné prostredie Tokaja, ktoré očarilo nielen tých, ktorí ho navštívili prvýkrát, ale aj tých, ktorí ho už dôverne poznajú.

cas

CASSAVITA

CASSAVITA, ktorej meno je slovnou hračkou zloženou zo slov „Cassa“ – latinské pomenovanie Košíc a „vita“ – život, svojou komplexnou, pulzujúcou a sviežou chuťou pripomína práve život v metropole východu. Rovnako aj etiketa v tvare motýlika – symbolu vznešenosti – nesie nielen súčasný erb, ale aj oficiálne farby Košíc – modrú a žltú – a spoločne s trikolórou biela-modrá-červená nadväzuje na históriu košických vinárskych dejín, v ktorej sa mesto môže pýšiť kvalitným bielym suchým akostným značkovým vínom s chráneným označením pôvodu.

cas

Kde však môžete CASSAVITU ochutnať? Už od 7. do 9. septembra sa budú v Katovej Bašte a Dolnej bráne konať Košické slávnosti vína, kde bude CASSAVITA nielen ponúkaná na ochutnanie, ale aj na predaj. A keďže za jej zrodom stojí história, CASSAVITA neostane svojim Košiciam nič dlžná – 1 €z každej predanej fľaše poputuje na rekonštrukciu pamiatky, ktorú si Košičania sami vyberú. Hlasovanie bude prebiehať prostredníctvom tabletov v Dolnej bráne i v Katovej Bašte, pričom do užšieho výberu sa dostali Urbanova veža, Miklušova väznica a Košický hrad.

Tak príďte aj Vy a vyskúšajte, ako chutí košický život!

cas