Košická noc múzeí a galérií 2020

Nemôžete do múzea? Múzeum príde za vami! 🦉

Košické múzeá a galérie vám 14. novembra 2020 ponúknu jedinečný virtuálny pohľad do svojich expozícií. Tešiť sa môžete na prehliadky, kvízy, premietanie i slávnostné symbolické rozsvietenie! Vyberte si zo širokej ponuky programov a užite si Noc múzeí a galérií pri čaji či kakau s celou rodinou.

Viac info nájdete aj v evente na Facebooku: https://www.facebook.com/events/3729550737057213

 

Program

Východoslovenská galéria

Link na program

Počas soboty 14. novembra budete môcť na Facebookovej stránke galérie postupne sledovať program, ktorý bude patriť nielen výstavnej činnosti ale i vzdelávaciemu kurzu pre najmenších, knižnici VSG a jej publikačnej činnosti. 

17:00 hod. 

VSG mini

V rámci našich online aktivít  nezabúdame ani našich najmladších návštevníkov ( 1,5 až 3 roky)  a ich rodičov. Od soboty 14. 11. 2020 budeme pravidelne zverejňovať kreatívne tipy na našej facebookovej stránke Kreatívny labyrint a na našom webe v sekcii Doma s VSG. Predstavíme vám rady a nápady  zamerané na rozvoj jemnej motoriky, symbolického myslenia a poznávacích schopností. Všetky naše úlohy budú vychádzať zo starostlivo pripraveného programu mimoriadne obľúbeného kurzu VSG mini, ktorý v  súčasnej situácii nemôžeme realizovať, a  budú prispôsobené domácim podmienkam pre pohodlné a  jednoduché plnenie. V  prvej úlohe si precvičíme pozorovacie a  poznávacie schopnosti a  budeme pracovať s  rôznymi tvarmi. Už sa na vaše práce veľmi tešíme!   

18:00 hod. 

Nový obchod online

Už čoskoro si môžete prostredníctvom nášho online obchodu na webovej stránke vsg.sk zakúpiť publikácie a katalógy Východoslovenskej galérie a čítať si ich v pohodlí domova.

Okrem online predaja vás čoskoro pozveme aj do nášho pop - up obchodu na Hlavnej ulici (priestor Zánik planéty) kde si budete môcť okrem nových publikácií Východoslovenskej galérie zakúpiť  aj rôzne knihy ktorým sme už nenašli miesto v našej knižnici a budú ponúknuté za symbolické ceny. 

Všetky naše darčekové a propagačné predmety dbajú na udržateľnosť a na ohrozené alebo marginalizované skupiny ľudí. Podporovať lokálne komunity je zásada, ktorou sa snažíme riadiť aj v rámci projektu Zániku planéty. 

19:00 hod. 

Panoramatická prehliadka výstavou Telo, forma a gesto – sochárstvo v zbierke VSG

20:00 hod. 

Promo video k výstave Kúzelný svet vonkajšieho zdania

Videom k výstave Kúzelný svet vonkajšieho zdania vás prevedieme našou poslednou výstavou, ktorá je nainštalovaná v priestoroch na Alžbetinej ulici 22. 

21:00 hod. 

Video Erika Sikoru, ktorý je jedným z autorov aktuálnej výstavy „Sú dané: Park, fontána“, ktorá sa zaoberá aj transponovanými príbehmi architektúry, sídliska jeho parkov, fontán a sochárskej výzdoby. 

22:00 hod. 

Panoramatická prehliadka Knižnice VSG

 

Východoslovenské múzeum

Link na program

15:00 hod.

Pripomenutie výstavy venovanej remeslám a remeselníkom

Nedávno sa skončila zaujímavá výstava v Dome remesiel venovaná remeslám a remeselníkom, ktorú pripravilo Gemerské osvetové stredisko Rožňava a k výstave pripravili aj zaujímavú virtuálnu prehliadku.

http://www.gos.sk/novinky/virtualna-pehliadka-vystavy

17:00 hod.

Prezentácia Pamätáte si...?

Spomínať sa bude aj na roky minulé. VSM pripravuje prezentáciu Pamätáte si..?, ktorá bude prehľadom najzaujímavejších fotografií z posledných ročníkov. Premiéra bude o 17:00 – na sociálnych sieťach, youtube kanáli múzea a na stránke.

17:00 hod.

Rozsvietenie Historickej účelovej budovy

Ako každoročne, o 17:00 rozsvietime našu Historickú účelovú budovu – aspoň takto symbolicky chceme aj v meste „osláviť“ náš sviatok.

19:00 hod.

Premietanie filmu "Čo ukrýva múzeum"

Topkou tohtoročnej Noci múzeí bude krátky film, ktorý by mal „pošepkať“ návštevníkom, čo nevynechať pri návšteve nášho múzea. Premiéra bude dostupná na všetkých komunikačných kanáloch – sociálne siete, youtube a web VSM.

 

Slovenské technické múzeum

Link na program

Slovenské technické múzeum pripravilo pri príležitosti NMaG virtuálnu noc múzeí s názvom: „Pod rúškom nocí múzeí“

Návštevníci tu nájdu on-line prezentácie všetkých pobočiek STM, vrátane fotografií, videí i virtuálnych prehliadok. Na sociálnych sieťach budú môcť návštevníci interaktívne prispieť nielen komentárom, ale aj fotografiou z predchádzajúcich nocí múzeí, ktoré v Slovenskom technickom múzeu zažili počas predchádzajúcich ročníkov.

 

Múzeum Vojtecha Löfflera

Link na program

Pri jednotlivých online aktivitách bude v sobotu o 17:00 hod. sprístupnený preklik na spustenie programu. 

 

17:00 hod

Tvorivý ateliér v rámci programu U VÁS DOMA 

Program bude prebiehať na Facebookovej stránke múzea.

Promo video k výstave PLATÓ CREATIVE CLASH: REDEFINITION

Panoramatická prehliadka súčasných výstav:

  • JAROSLAV KOLÉŠEK: CHYBA V OBEHU
  • PLATÓ CREATIVE CLASH: REDEFINITION

Panoramatická prehliadka Stálej expozície a pamätnej izby Vojtecha Löfflera

 

ÚĽUV

Link na program

Virtuálna prezentácia výstavy Srdcom zdobené

Výstava Srdcom zdobené predstavuje variabilitu ornamentov z veľkého množstva stále zachovaných predmetov tradičnej ľudovej kultúry používaných na území Slovenska a ich aktuálne možnosti využitia. K jej realizácii nás viedol aj fakt, že v dnešnom čase boomu používania ľudových ornamentov – od odevu až po veci každodennej spotreby – je čoraz badateľnejší trend skĺzavania ku gýčovitosti.

Virtuálna prezentácia výstavy Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2019

Výstava Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2019 návštevníkom predstavuje ukážku tvorby šestice výrobcov, ktorí získali tituly majstrov ľudovej umeleckej výroby za rok 2019, menovite Silvie Geringovej (pletenie na krosienkach, tkanie z vlny na ráme a na krosnách, splsťovanie), Michala Horníka (majolika), Marie Michalicovej (paličkovaná čipka), Štefana Rutzkého (výroba obrázkov a pozdravov z plošne upravenej slamy), Jána Trebulu (ľudové hudobné nástroje) a Pavla Vrticha (pletenie z vŕbového prútia).

Krátky vedomostný kvíz k výstave Srdcom zdobené

 

Sándor Márai

Link na program

Virtuálna prehliadka Pamätnej výstavy Sándora Máraiho

Ak ste ešte nemali možnosť navštíviť výstavu kvôli pandemickej situácii, teraz to môžete zmeniť z pohodlia Vášho domova. Pri príležitosti presunutého jarného termínu Noci múzeí vám sprístupníme na jeden deň virtuálnu prehliadku výstavy.

 

Steelpark

11:00 hod

Instagram kvíz - Ako dobre poznáte Steelpark?

Zasúťažte si! Odpovedzte správne na kvízové otázky na Instagrame Steelparku týkajúce sa prírodovedných experimentov a vyhrajte rodinnú vstupenku na akékoľvek podujatie!