Košice vo Varšave

Visit Košice si veľtrhov cestovného ruchu odstálo až-až. Viedeň, Bratislava, Budapešť, Vilnius, Berlín, Miškolc, Londýn, Barcelona, Varšava... A to nie je ani tretina z tých, ktoré sa každoročne na celom svete konajú. Každá destinácia si musí starostlivo vyberať, kam sa jej „oplatí“ ísť, kde budú mať jej materiály a informácie dosah a kde, naopak, hľadajú cestovatelia iné destinácie, než je tá naša.

Ako to teda vyzeralo vo Varšave a s kým všetkým sme sa tam stretli?

Na začiatok treba upozorniť, že taký veľtrh cestovného stánok 1ruchu nie je jednoduchá záležitosť. Príchod zástupcov jednotlivých destinácií je len „koncom“ celých príprav. Najprv je potrebné zistiť, ktoré destinácie sa z danej krajiny (čiže Slovenska) zúčastnia, navrhnúť stánok, dať ho postaviť... Robotníci však „makajú“ do večera či dokonca do noci, aby bolo na druhý deň všetko pripravené a my sme mohli uložiť materiály na stánky, ktoré udržia ťarchu máp, brožúr, letákov, pier, žuvačiek, kalendárov, cukríkov, pexies, balónov a iných propagačných materiálov.

Nasledujúci deň o 10:00 sa trojdňové Targi Turystyczne môžu začať. V prípade väčšiny veľtrhov, na ktoré chodíme, je v prvý deň otvorený len pre odbornú verejnosť – to znamená cestovné kancelárie, marketingové a reklamné spoločnosti, novinárov, bloggerov, televízie... Niektorí si nás vyhľadajúc cielene, iní sa pristavia, zisťujúc, čo sa v Košiciach oplatí vidieť. Okrem tých samozrejmých vecí ako sú historické centrum a naše pamiatky, sa pýtame aj na to, o čo má daný človek záujem – či kultúru, športy, gastronómiu, alternatívnu scénu, turistiku, históriu... A podľa toho mu poradíme. A i na TT Warsaw bolo teda mnoho takých, ktorí prišli s neistou otázkou „čo môžeme v Košiciach vidieť?“ a odchádzali s našimi vizitkami, kým my sme si odkladali tie ich a tešili na sa budúcu spoluprácu.

ocenenie Možno si poviete, že napriek slovanským
 „koreňom“ by mohla medzi Slovákmi a Poliakmi
 nastať jazyková bariéra – a občas to tak naozaj
 bolo. Našťastie však máme cudzie jazyky, ruky,
 nohy a kolegov. V lepšom prípade pomôže
 angličtina – mnoho mladých ju ovláda na
 vysokej úrovni, a tak sa rovno pristavili s
 pozdravom „Hello“, a my sme im mohli bez
 hanby a obáv z nedorozumenia vysvetliť, prečo
 a ako prísť do Košíc. V tom menej lepšom – nie
 však horšom – sa dorozumievame rukami,
 obrázkami, mimikou, a pritom sa učíme nové
 slovíčka – ako napr. „pocong“ (vlak), „barzo ładne“ (veľmi pekné), „mapa spakowana“ (skladacia mapa), „lotnisko“ (letisko) a iné. Po prvom dni máme pocit, že ovládame poľštinu na relatívne vysokej úrovni a nič nás už neprekvapí, až kým nepríde druhý deň a nové slovíčko, úplne odlišné od slovenského ekvivalentu. Nevzdávame sa však, bojujeme, učíme sa. Pomáhajú nám v tom kolegovia, ktorí sa pristavia, podebatujú, poradia, pomôžu. Neohrdneme ani prísunu cukru a kofeínu v podobe kávičky, čokoládky, Viney alebo Kofoly, ktoré nám pripomínajú domov. Najväčšou podporou sú však skutočne ľudia z „brandže“. Po nejednom veľtrhu má človek pocit, že sa lúči s rodinou – veď sme predsa spolu strávili tri, štyri, či päť dní na jednom mieste, psychicky sa podporujúc, aby sme zvládli chlad v miestnosti, neustály šum a ruch, či neporiadok, ktorí po sebe niektorí ľudia dokážu zanechať (čo už, všetci sme nejakí). Práve tieto „veľtrhové priateľstvá“ patria medzi najpríjemnejšie časti našej práce.
Na rozdiel od iných veľtrhov sme na tomto obdržali i malý „bonus“ – delegát Ministerstva dopravy a výstavby zo sekcie cestovného ruchu Ján Bošnovič (pre veľtrhových „harcovníkov“ známy ako Janko) prebral od organizátorov TT Warsaw cenu za najkrajší stánok a najlepšiu organizáciu. Janko, ďakujeme 😊

Kde konkrétnejšie sa veľtrhy konajú a kde sa konalo TT Warsaw?

Väčšinou je to vo výstavných halách – ak budete mať koncom januára čas a chuť, môžete sa pri nás zastaviť napríklad aj v takej Inchebe (na ITF Bratislava) – no vo Varšave to bolo v prostredí, z ktorého mal zimomriavky nejeden vystavovateľ. Dejiskom bol totiž Palác kultúry a vedy (Pałac Kultury i Nauki). Bol postavený v priebehu troch rokov (medzi 1952 a 1955) a doteraz je najvyššou budovou v Poľsku. Dohromady má 237 metrov, čo činí 42 poschodí a je domovom inštitúcií z rôznych oblastí kultúry a vedy, vrátane Poľskej akadémie vied, pošty, kina, divadla, koncertnej sály, kongresovej sály, niekoľkých knižníc či dokonca bazénu. Návštevníkov neudivuje iba svojou architektúrou, ale i možnosťou vyviesť sa za 20 sekúnd na 30. poschodie na „taras widokovy“ (vyhliadku) a pozrieť si Varšavu zhora. V noci vás tento nádherný kolos ohúri svojimi farbami – počas pracovných dní je vysvietený na ružovo, počas víkendu však farby zmení na dúhové.

Palác

A teraz sa chvíľku nebudeme zaoberať Košicami vo Varšave, ale Varšavou samotnou.

Dostať sa tam autom je síce kvôli nepriamym cestám náročné, let z Košíc trvá však iba 50 minút (áno, presne tak – 20 minút stúpania, 10 minút letu, 25 minút klesania – a dostanete aj keksík :P ), poprípade si môžete zvoliť autobusovú alternatívu – od augusta totiž jazdia autobusy spoločnosti LEO Express už aj do Varšavy.

Čo sa dá v hlavnom meste Poľska vidieť?

Máme síce len obmedzený POLINrozhľad, no z osobných skúseností by sme určite odporúčali Múzeum dejín poľských Židov POLIN, ktoré je svojou interaktivitou, vynaliezavosťou a veľkosťou ohromujúce a zanechá vo vás pocity nielen pokory, ale i smútku, dojatia a inšpirácie.

 

Miasto

A keď sa už do Varšavy vyberiete, nevynechajte ani Stare Miasto (Staré mesto), ktoré bolo počas druhej svetovej vojny z veľkej časti zbombardované, avšak neskôr ho opäť postavili. Dnes je to prenádherné námestie s domčekmi ako vystrihnutými z historických pohľadníc, kde sa konajú vianočné trhy. V rámci prechádzky môžete zájsť popri barbakane aj do Nového mesta, kde nájdete napríklad sochu Marie Curie-Sklodowskej. Samozrejme, že sa toho vo Varšave nachádza viac, no obmedzený čas nám dovolil vidieť iba toto. Ak však chcete poznať potreby turistov, ako inak to urobiť, než spoznať ich mesto a zistiť, čo sa im páči a čo im chýba? Na to sú ako stvorené práve takéto spontánne prechádzky, ktoré vynikajúco poslúžia aj ako psychohygiena.

 

 

Čo povedať na záver?

Vo Varšave sme nazbierali veľa kontaktov na cestovné kancelárie, najmä na tie, ktoré organizujú autobusové zájazdy. Streli sme však aj mnoho ľudí, ktorí za nami prišli so slovami „Košice – to bardzo ładne miasto“ (Košice sú veľmi pekné mesto) – a to nás, ako hrdé Košičanky, reprezentujúce naše ładne miasto, teší najviac. Veríme, že v najbližšej dobe zahliadneme na uliciach aspoň niekoľko návštevníkov, ktorí sa na TT Warsaw inšpirovali, a objavia krásy Košíc, o ktorých doteraz len počuli.