Rozprávková tvorba Noémi Ráczovej osloví aj dospelých

Výstava s názvom Noémi Ráczová – Čarodejnica so stylusom ponúka v Múzeu Vojtecha Löfflera od 20. marca 2019 pohľad na bohatý záber tvorby košickej výtvarníčky a pedagogičky, ktorá nezabudla, aké je to byť dieťaťom, no jej tvorba ju zároveň predstavuje ako ilustrátora svetového formátu.

Dokopy návštevník objaví vyše 230 obrázkov, ktoré krášlia či ešte len budú krášliť mnohé detské knihy. Noémi Ráczová je učiteľským snom každého dieťaťa a mladého človeka. V roku 2018 bola za svoje pedagogické pôsobenie nominovaná medzi TOP 10 v prestížnej súťaži Učiteľ Slovenska (kde napokon získala cenu verejnosti) a v rovnakom roku aj medzi TOP 2 učiteľov odborného vzdelávania Európy v rámci Európskeho týždňa odborného vzdelávania vo Viedni. Po získaní magisterského diplomu na Pedagogickej fakulte UK v Bratislave pokračovala v ďalšom štúdiu na VŠVU v Bratislave v ateliéri voľnej grafiky a knižnej ilustrácie pod umeleckým vedením profesora Dušana Kállaya. Počas štúdií získala štipendium na Thames Valley University v Londýne a na Academii Sztuk Pienknych v Poznani v Poľsku.

Je autorkou ilustrácií vyše tridsiatich kníh pre deti, vydaných doma i v zahraničí. Je držiteľkou významných ocenení za svoju ilustrátorskú tvorbu ako Najkrajšia kniha Slovenska (čestné uznanie, 1998), Cena Koh-i-noir , Bienále pastelu (Maďarsko, 2002), Najkrajšia a najlepšia detská kniha jesene 2015 (Oscar Wilde: Šťastný princ, vyd. Verbarium). Od roku 2002 pôsobí ako pedagóg umelecko-odborných predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach, kde je i je spoluzakladateľkou inovatívneho odboru Digitálna maľba a koncept art.

Je autorkou kreatívnych súťaží Zlatá ceruzka, Grafický duel, Magický kľúč a iných. „Na výstave sa Noémi Ráczová predstavuje ako autor, ktorý všetok svoj cit, svoje významné pedagogické skúsenosti a záujem o dieťa a výtvarno pretavuje do zmyslovo i významovo nabitých ilustrácií. Je flexibilnou autorkou, schopnou ponúknuť remeselne precízne ručne maľované drobnomaľby tradičným akvarelom, ako aj modernú digitálnu maľbu, ktorú chápe ako tvarovú hru, a to všetko pri zachovaní výtvarného názoru,“ naznačuje kurátorka výstavy Zuzana Uhrinová Hegyesyová.

Veľmi hodnotnými dielami sú aj vystavené ilustrácie realizované klasickou grafickou technikou linorytu, ktoré ponúkajú detskému svetu vskutku vážne umenie, no oslovia ho svojou zvláštnosťou a inakosťou.

Návštevník nájde aj abstrahované ilustrácie realizované kombináciou batiky a grafiky. „Jej ilustrácie sú hravé, poeticky snové, ale i vtipné, no sú i vážne, filozofujúce, hĺbavé, či svieže, inovatívne. Sú také, ako je Noémi sama. Nie je nič úžasnejšie vo svete detí, než keď stretnú človeka, ktorého sa rozhodnú nasledovať v dôsledku presvedčenia, že ich pozdvihne a obohatí, a že dovolí aj im, aby obohatili jeho,“ dodáva kurátorka.

Súčasťou výstavy sú aj sprievodné programy pre materské a prvý stupeň základných škôl, v rámci ktorých si deti užijú čítanie z knižiek Soplík Lolík a Hanka a Adam, besedu s Noémi Ráczovou, kreslenie rozprávkových postavičiek inšpirovaných rukopisom výtvarníčky a podobne. Výstava potrvá do 19. apríla 2019.

košice muzeum raczova