4 prehliadky

4 prehliadky, ktorými preniknete Košiciam do špiku kostí – Najkrajšie skvosty, Židovské Košice, Mystifikácia a Local Nomad

Radi by ste Košice spoznali do hĺbky? Prehliadkové balíčky Visit Košice vám odhalia tvár mesta tak, aby ste si zo svojho zážitku odniesli čo najviac. Vrátiť sa určite budete chcieť opäť. Začítajte sa a rezervujte si zopár hodín počas svojej návštevy na spomienky, ktoré sú skutočne hodné zápisu do vášho denníka.

 

Najkrajšie skvosty Košíc s Veronikou Holečkovou

Ako za hodinu spoznať tie najdôležitejšie vychytávka z histórie východnej metropoly Slovenska? Pri tejto prehliadke netreba zachádzať priďaleko – okruh približne jedného kilometra pozdĺž Hlavnej ulice a krátych odbočiek na Zvonársku či Univerzitnú ulicu zasýti množstvom informácií a historických pikošiek.

1

Ostrieľaná sprievodkyňa Veronika Holečková je milou spoločnosťou – je radosť načúvať jej hlbokým znalostiam ohľadom dejín mesta. Za 90 alebo 60-minútovú (skrátenú) prehliadku ukáže pôvodné hranice stredovekého mesta, rozpovie príbeh prvého erbu udeleného mestu v Európe, opíše najhonosnejšiu stredoeurópsku svadbu v prvej krčme v krajine a s úsmevom odhalí aj tajné legendy týkajúce sa „žobrákovho domu“. Ako pravá Košičanka rada odporučí najlukratívnejšiu reštauráciu vedľa Štátneho divadla Košice, či poradí kam na fakt dobrú kávu. Súčasťou tejto prehliadky sú aj interiérové vstupy za príplatok, niekedy pod rúškom tajomna a spontánnosti. Jedným z nich je aj náhodná súkromná návšteva Severnej veže Dómu sv. Alžbety či podzemnej krypty niekdajšej pohrebnej kaplnky sv. Michala. Prehliadka s Veronikou je vhodná pre akéhokoľvek návštevníka, ktorý chce svižne preniknúť mestu až do špiku kostí a spoznať desiatky detailov počínajúc Košickým zlatým pokladom po klebety a legendy o vedúcich osobnostiach z minulosti mesta.

2

 

Milan Kolcun a jeho Potulky – Mystifikácia Košíc

Čo takto spoznať mesto z iného konca? Zažiť netradičnú prehliadku mesta, akú by ste inde vo svete hľadali márne? Milan Kolcun je legendárnym sprievodcom, ktorý sa svojmu remeslu venuje už 17 rokov. Bez prestávky. Okrem iného je aj známym spisovateľom, moderátorom i retro cyklistom – skrátka košickou šoubiznisovou osobnosťou.

3
Takmer dve dekády sa venuje sprevádzaniu Košíc – vždy na inú tému, vždy prvý víkend v mesiaci. Jeho konceptom prehliadok sa inšpirovali aj okolité mestá ako Prešov a Bardejov. Zo zoznamu prehliadok je unikátnou práve prechádzka Hlavnou ulicou s titulom Mystifikácia Košíc. Ako presne si dokážeme interpretovať históriu mesta ak nie cez vtip a satiru? Dozviete sa tu napríklad, že iniciály Košického vládneho programu KVP sú vlastne tajnou skratkou pre Košický vesmírny program, s čím súvisia viaceré kozmonautické motívy sôch v meste. Napríklad aj košický meteorit dopadol  neďaleko Košíc, v malebnej dedine Vyšný Klátov.

4

A svojou návštevou mesto dokonca poctil aj prvý človek vo vesmíre, Jurij Gagarin, v roku 1966. Náhoda? Alebo ste vedeli, že priamo pri Dolnej bráne sa nachádza vchod do košického metra? Vchod i toalety sú už hotové, metro stačí iba vybudovať. Mystifikácie pritom nie sú novým javom –
niektoré povesti sú vlastne nimi. Napríklad známa povesť o žobrákovi, pri ktorej vás Milan prekvapí tým, že ponúkne aj jej prozaickú true story o bohatom mešťanovi Strasserovi, ktorý si tento slávny dom dal postaviť. Mystifikačnými povesťami sa skúsený sprievodca snaží nielen zapôsobiť na zmysel pre humor svojich potulkárov – apeluje nimi priamo na ich kritické myslenie, ktoré je dnes už tak často potláčané médiami a ľudia zabúdajú premýšľať o dôveryhodnosti informácie či jej samotného zdroja.

 

Local Nomad – jednodňové výlety po východnom Slovensku

Igor Kupec a Rišo Oľhava predstavujúci alternatívny, lokálny štýl sprevádzania neďaleko svojho rodného mesta sú dokonalou voľbou pre náročnejšieho zákazníka, ktorý hľadá zážitok, autenticitu a dávku pohodovej miestnej partie. Tento dvojročný projekt Local Nomad ponúkajú najmä zahraničným turistom, ktorí sa po obhliadke historického centra dožadujú dobrodružnejšie ladeného výletu. Informačný obsah tohto typu prehliadok zahŕňa skutočné príbehy a historky, aj z podsvetia mafiánskeho vyčíňania v 90. rokoch. Zaujímavosťou je, že obaja sprievodcovia sú v skutočnom živote atypickými profesiami – vynaliezavý grafický dizajnér a zanietený archeológ.

5
Prevažná väčšina prehliadok sa odohráva v exteriéri a voľnej prírode, ktorú obaja sprievodcovia poznajú dlhoročne a podrobne. Príkladom je výlet do Silickej ľadnice uprostred Silickej planiny, kde sa nachádza iba jediná dedina uprostred tejto záhadnej, akoby skrytej časti Slovenska –
Silica. Samotná ľadnica (situovaná v neďalekom lese) je pre návštevníka, ktorý ju vidí prvýkrát, skutočne pôsobivým prírodným úkazom. Jej hĺbka dosahuje až 110 metrov a tiahne sa do dĺžky viac než 1 kilometra. Aj keď je vstup do vnútra jaskyne verejnosti zakázaný pre možné nebezpečenstvo, z vyvýšeného levelu terasy so zábradlím ponúka nádherný výhľad do jej útrob. Pohľad na zvažujúce sa steny pokryté lesnou florou pripomínajú Semiramidine visuté záhrady, jeden zo zaniknutých siedmich divov sveta.

6
Ďalšie Local Nomad prehliadky ponúkajú poctivé tokajské vínne ochutnávky, horskú túru vo Vysokých Tatrách, Spišský hrad a okolie, Betliar, Slovenský raj i raftovanie v Národnom parku Pieniny.

7

 

Židovské Košice s Janou Teššerovou

Košice boli v minulosti považované za mesto s jednou z najvýraznejších židovských komunít na Slovensku. Tá sa sem prisťahovala približne v polovici 19. storočia. Počas druhej svetovej vojny zažila väčšina Židov na Slovensku i v Košiciach zverstvá holokaustu a následne tragický koniec v koncentračných táboroch. Na túto neopomenuteľnú históriu mesta neúnavne upozorňuje už dlhé roky Jana Teššerová, ktorá približuje návštevníkom, študentom i obyvateľom mesta príbehy synagóg, modlitební, rituálnych kúpeľov či bytu rabína. Zameriava sa tiež na príbehy a svedectvá tých pár Židov, ktorí holokaust prežili.

8
Podobne je to tak aj v prípade asi jedného z najznámejších košických kresliarov a maliarov, ktorý sa zachránil z Osvienčimu, Ľudovíta Felda. Výnimočný maliar nízkeho vzrastu, no veľkého srdca, sa z tábora smrti zachránil práve svojmu umeleckému talentu. Neslávne známy Dr. Josef Mengele nútil Ľudovíta Felda kresliť a zaznamenávať neľudské pokusy na väzňoch. Vďaka tomuto umelcovi sa zachoval autentický opis tábora a jeho väzňov, ich stiesnenosť, utrpenie a boj o život. Dnes sa v areáli Synagógy na Puškinovej ulici nachádza Galéria Ľudovíta Felda, kde návštevníci môžu zhliadnuť jeho obrazy aj obrazy ďalších umelcov židovského pôvodu. Návštevníci si môžu pozrieť aj novú expozíciu judaík, výstavu závesov na tóru, tzv. parochety, aj výstavu fotografií Jindřicha Buxbauma – Ortodoxný Jeruzalem.

9
Súčasťou prehliadky Židovské Košice je taktiež synagóga na Zvonárskej ulici, ktorá sa od konca 2. svetovej vojny nepoužíva na bohoslužby, no je sprístupnená len pri špeciálnych udalostiach ako výstavy, koncerty a pod. Spomedzi ďalších židovských pamiatok v meste výrazne vystupuje neologická synagóga na Moyzesovej ulici (dnešný Dom umenia, sídlo Štátnej filharmónie Košice), modlitebňa sefardských Židov na Krmanovej ulici, židovské kasíno na Rooseveltovej ulici (po vojne sídlo bábkového divadla), či pozostatky židovského cintorína uprostred sídliska na Tatranskej ulici.

10