tokaj

Krstil sa Kaschauer

Viničnú trať na počesť mesta Košice nájdete na Tokaji.

V deň jarnej rovnodennosti, ktorý tento rok pripadol na 20.3.2017 sa na Tokaji udiala vzácna udalosť. Menom Kaschauer pokrstili viničnú trať na Tokaji bratia Dávid a Martin Jakubovci z košickej spoločnosti KubBo Select

krst

K tomuto aktu ich prizval samotný vinár Jaroslav Ostrožovič z vinárstva J&J Ostrožovič, ako nadväznosť na veľmi úspešné víno s rovnakým názvom Kaschauer, ktoré prišlo na trh v roku 2016 a zaznamenalo veľký ohlas u milovníkov vína aj odbornej poroty, keď v rámci Košických slávnosti vína získalo najvyššie možné ocenenie „Víno Mesta Košice 2016“.

krst2

Viničná trať Kaschauer sa krstila novým ročníkom rovnomenného vína, ktoré bolo vyrobené priamo z hrozna z danej trate spadajúcej pod tokajskú obec Malá Tŕňa. Tento ročník vína je vyrobený z tradičnej tokajskej odrody muškát žltý, ktorý je známy svojou bohatou a podmanivou vôňou.                       

O krste povedali:
Martin Jakub: Je veľkou poctou pre nás aj pre všetkých Košičanov, že dnes môžem spolu s bratom pokrstiť túto viničnú trať a tým upevniť vzťah a lokál-patriotizmus medzi Košicami a Tokajom. Krstíme ho vínom s rovnomerným menom „Kaschauer“, ktorého názov je odvodený od historického názvu Košíc „Kaschau“ a v našom ponímaní znamená „košický“, alebo jednoducho „Košičan“. Pre mňa „Košičan“ nie je len obyvateľ priamo narodený a celý život žijúci v Košiciach, ale aj človek ktorý Košice miluje, cíti „dzivú“ energiu tohto mesta a rád sa do neho vracia a ešte radšej v ňom žije.

Dávid Jakub: Budem veľmi rád, keď aj táto udalosť o niečo priblíži ideu Košíc ako vstupnej brány do Tokaja. Vidieť pulzujúci život v zahraničných metropolách spojený s vinou turistikou ako je tomu napríklad v mestách Porto (Portugalsko) a Remeš (Champagne) úzko súvisí s hrdosťou domáceho obyvateľstva na dané oblasti, prečo by tomu tak nemohlo byť aj na Tokaji, ktorý ma svoje jedinečné kvality a krásu.

Jaroslav Ostrožovič: Viničná trať Kaschauer, má už 18rokov, je čas aby sa víno z nej vydalo na cesty. Zvolili sme odrodu muškát žltý, lebo je z tokajských odrôd ta najvoňavejšia. Zo skúsenosti vieme, že ľudia na bežné pitie vyhľadávajú ľahké voňavé vína a takýmto Kaschauer je. Čo je zaujímavé táto odroda patrí medzi najstaršie na Tokaji, priniesli ju sem už rimania okolo 3 storočia nášho letopočtu.

krst5

Aktuálny ročník vína Kaschauer 2016 – Muškát Žltý priniesol so sebou aj novú etiketu, ktorá bola počas krstu viničnej trate odhalená. Jej tvorkyne z umeleckého paktu „Citrón“ Katarína Rybnická a Anna Martiňuková (aktuálne študujúce na TUKE – Fakulta Umení) boli pri jej tvorbe inšpirované debatou s bratmi Jakubovcami, no aj samotným vínom, ktoré počas realizácie mohli ochutnať. Ich návrh zobrazuje jeden z nepísaných symbolov Košic „pána Vranu“, ktorý stojí uprostred košických ikon (kostol, trh, káva, kniha, víno).

krst4

O víne povedal Martin Jakub:


Kaschauer víno má priviesť do Košíc späť hrdosť na tokajský región, ktorá sa akoby vytrácala. Kaschauer má byť víno na pitie a milovanie, má prinášať pohodu, zhodu, nové priateľstvá a lásky, upevňovať tie staré a prinášať viac času na nich. Víno je ta pravá sociálna sieť, pri ktorej sa tvoria príbehy a vzťahy.

Víno vyrába vinárstvo J&J Ostrožovič. Do predaja sa dostane ešte pred Veľkou nocou.